تکنولوژی‌های نوین خودروخودروهای خودرانگزارشمقالات

خودرو های هوشمند خسته کننده!

وقتی رانندگان جوان با تکنولوژي های جدید به دردسر می افتند...

حساسیت پلیس نسبت به رانندگی تهاجمی

در مقاله قبلی ما در مورد رانندگی تهاجمی و فن آوری هایی که پژو برای چنین رانندگان در نظر گرفته بود، صحبت کردیم. این اتفاق در حالی رخ میدهد که علاوه بر پلیس بین المللی، اداره پلیس شهرهای مختلف کشورهایی مثل آمریکا نیز بیشتر نسبت به این موضوع حساس هستند. برای مثال، در این مقاله، به منظور انجام تحقیقات لازم، به داستان درگیری بین اداره پلیس شهر نیویورک و شرکت گوگل سری میزنیم. و در پایان خودرو های هوشمند اساسی حال شما را خواهند گرفت! اما ابتدا اجازه بدید به بحث راننده های تهاجمی گریزی بزنیم.

رانندگان تهاجمی مهارت های رانندگی بالایی دارند. اما چشم های افسران پلیس هم با مهارت خاصی آنها را شکار می کنند!

با خودروی خود صحبت کنید!

جالب ترین نکته در مورد خودروهای جدید، پیشرفت فناوری ارتباط با راننده این اتومبیل ها است که گاهی اوقات باعث میشود از قوانین راهنمایی رانندگی فاصله بگیرند. به عنوان مثال، فناوری هایی مانند رابط کاربری پیشرفته که به راننده اجازه می دهد با ماشین تشخیص صدا با خودرویش صحبت کند. یک دستگاه تبدیل صدا به دستورات کامپیوتری از قبل تعریف شده. البته در طرف دیگری از این جهان، کسانی هستند که در حال تلاش برای مقابله با این فناوری هستند. زیرا معتقدند که بازدهی این فن آوری برای تشخیص صدای راننده، مخصوصا وقتی صدای راننده کم ویا همراه با گرفتگی صدا باشد، واقعا وحشتناک است!

بزرگترین خودروسازی کره جنوبی از فناوری جدید خود برای استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی جهت ایجاد ارتباط موثری با تلفن های همراه استفاده می کند. هیوندای اعلام کرد که توسعه ی تکنولوژی هوشمندِ همگام سازی گوشی هوشمند با خودرو، یک فناوری قدرتمند است که به کاربران اجازه می دهد تا دستورات اولیه خودرو را با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند، ارسال کنند. این تکنولوژی مانند دسترسی مستقیم به سخت افزار تلفن همراه است و با داشتن مزایای قابل توجهی کار می کند. در حقیقت دسترسی راننده افزایش یافته است.

هیوندا - تکنولوژی جدید

تکنولوژی بلاک-چین در خودرو های هوشمند

در ابتدا، هیوندای ادعا می کند که این شرکت تکنولوژی Block chin را برای جلوگیری از مشکلات امنیتی در حالی که کاربران تنظیمات خود را بر روی سرور آپلود می کنند، اجرا می کند. بعدها معلوم شد که اطلاعات این تکنولوژی در واقع یک سیستم امنیتی برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به سیستم بوده است. به عبارت دیگر، دسترسی های بیش از حدی، که برای کاربران بسیار جذاب است، ممنوع است. علت آن کاملا مشخص است.

چنین تغییراتی بسیار خطرناک خواهد بود و در بعضی از آزمایشات به انفجار خودرو خواهد انجامید!

بر اساس گزارشات، رانندگان قادر به تنظیم هفت عملکرد مختلف مانند حداکثر خروجی موتور گشتاور، توانایی شتاب و کاهش سرعت، تنظیم مجدد ظرفیت ترمزگیری، حداکثر سرعت خودرو و تنظیم میزان استفاده از انرژی باتری در آب و هواهای متفاوت است. توسعه این فناوری از طریق همکاری شرکت Hyundai با فن آوری آمریکایی IBM به دست آمده است. (برای اطلاعات بیشتر به منابع مراجعه کنید.)

GPS

یکی از فن آوری هایی که در سال های اخیر در خودرو های مدرن مورد استفاده قرار گرفته است، GPS است. همه ما با ویژگی های مختلف سیستم های ناوبری آشنا هستیم. اگر شما به دنبال شروع یک دور دور جالب در خارج از خانه هستید، GPS  شما را به نزدیکترین پارک یا مکان تفریحی راهنمایی می کند. او حتی می تواند شما را به خانه برگرداند! این مانیتورها در حال حاضر جای خود را در اتومبیل های سطح متوسط ​​پیدا کرده اند و می توانند در کمترین هزینه برای ماشین شما خریداری و نصب شوند.

نرم افزار ویز

Waze

اخیرا یکی از این سیستم های هیجان انگیز کاربران خود را حسابی سرکار گذاشته است. ادارات پلیس راهنمایی و رانندگی نگران هستند که برنامه های ناوبری فوق العاده محبوب  Googleو Waze، به مردم امکان دهند تا با مراجعه به این نرم افزار توانایی به اشتراک گذاری ایستگاه های بازرسی DWI دسترسی داشته باشند. این ایست های بازرسی برای بررسی امکان مست بودن رانندگان در بزرگراه ها ایجاد شده اند. یکی از قابلیت های نرم افزار Waze، که یک سیستم ناوبری پیشرفته است، این است که دوربین های پلیس را نشان می دهد. از جمله دوربین های سرعت، پست های بازرسی، دست انداز ها و غیره.

DWI

رانندگی در حال اختلالات درونی و فکری یا رانندگی در حال مسمومیت با موادمخدر (DWI) در ایالات متحده، مانند سایر کشورها جرم محسوب میشود. تعدادی از قوانین و مقررات در بسیاری از کشورها بسیار سختگیرانه هستند. البته، این دسته از قوانین در ایالات متحده مربوط به رانندگی در حال مستی یا مصرف الکل است. این در حالی است که گوگل افتخار میکند که این دوربین ها و پست های بازرسی را در نرم افزار خود برجسته کرده است.

درگیری پلیس نیویورک با گوگل

Image result for nyp 1 autod

پلیس نیویورک (NYP) در نامه ای به گوگل ادعا کرده است: “افرادی که مکان های بازرسی های DWI را پست می کنند ممکن است حامی رفتارهای جنایتکارانه یا قاچاقچیان باشند؛ زیرا این اقدامات می تواند ناشی از تلاش های عامدانه برای جلوگیری و یا اختلال در مدیریت قوانین DWI باشد. به دنبال انتشار این نامه، یک سخنگو از جانب نرم افزار ویز گفت: “ما معتقدیم برجسته شدن حضور پلیس، ایمنی جاده را ارتقا می بخشد، زیرا رانندگان با رعایت دقیق تر قوانین مربوط به ترافیک و اطمینان از قوانین ترافیک، در صورت اطلاع از وجود پلیس به دیگران اطلاع می دهند. چنین گزارش هایی دیگران را به احتیاط تشویق می کند، چرا که هشدار دادن به رانندگان کمکی به پلیس است که تصادفات کمتری را ثبت کند. ”

این درگیری ها همچنان ادامه دارد و تصمیمی روشنی گرفته نشده. به هر حال، گوگل ویز را حذف نکرد و بسیاری از این برنامه از جمله ویز، همچنان در فروشگاه Google Play در دسترس عموم می باشند. احتمالا، نامه NYP چیزی را که باعث تغییر ذهن شرکت شود را ذکر نکرده است.

Image result for new york police

باید به خودروی پلیس راه بدهی…

سیستم های جدیدی که در محصولات جدید خودرو استفاده می شود، می توانند ارتقاء یابد. دسترسی های مختلف به بخش های مختلف می تواند بازیابی و بازنشانی شود. البته این موارد رمزگذاری شده است. سیستم هایی مانند آمبولانس یاب و آشکارساز پلیس، که به راننده اعلام می کنند که از مسیر خود خارج شود و راه را برای اینگونه خودرو ها باز کند. پرونده هایی درکشورهایی مثل آمریکا وجود دارد که فردی متهم به جلوگیری از عبور خودروهای پلیس شده اما راننده ادعا میکند این خودروها را اصلا ندیده است! یا حتی یک سیستم که آنتن دهی تلفن همراه راننده را مختل کرده و صرفا موقع توقف خودرو آن را به حالت عادی برمیگرداند. یا اگر ماشین در حال حرکت و راننده مشغول استفاده از گوشی تلفن همراه خود باشد، یک تکنولوژی هشدار دهنده هشدارهای لازم را به راننده میدهد.

خودرو های هوشمند خسته کننده

این ویژگی های خودرو های هوشمند به طور کامل رمزگذاری شده اند و نمی توانند توسط شخص دیگری تغییر یافته و یا حذف شوند. پس با این حال، خودروهای هوشمند آینده کمی خسته کننده به نظر میرسند! یک خودرو که توانایی های شما را به چالش کشیده است و بدون هیچ شگفتی خاصی شما را به مقصد می رساند، برای اکثر مردم به خصوص نسل جوان غیر قابل تحمل است!

Related image

کنترل نامحسوس، بیخ گوش شما

امروزه در بیشتر کشورها، پلیس در جاده ها با اتومبیل هایی مانند اتومبیل های عادی و خودروهای غیر پلیسی تردد می کند. این اتومبیل ها به نام Raged اتومبیل یا کنترل نامحسوس هستند که هوشمندانه در حال تماشای رانندگی های تهاجمی و ضبط و ثبت جرایم آن ها هستند. یک رابط کاربری ویژه که مدت ها پیش رویای پلیس بوده است می تواند امروز به واقعیت تبدیل شود. یعنی تکنولوژی ای که خودروی شما به طور کامل و به طور جدی از نقض قوانین راهنمایی و رانندگی اجتناب می کند. با ورود خودروهای Autopilot، این آرزو در حال به واقغیت تبدیل شدن است. خودرو های هوشمند بزودی جاده ها را پر خواهند کرد!

با وجود خودرو های هوشمند انگار افسر پلیس کنار شما در خودرو نشسته است!

مدتهاست که تولید کنندگان این خودروهای Autopilot محصولات خود را آزمایش و تولید می کنند! خودروهایی که هرگز خلاف نمیکنند و کنترل خودرو را به طور کامل در دست دارند. خودروهایی که شاید در ماه فقط جان یک راننده را بگیرند نه بیشتر!
اگر با من موافقت نیستید، خبر خودروهای خودران را اینجا مطالعه کنید.

منابع:
cointelegraph
theverge
cnet
بازگشت به صفحه اصلی

محمد صدرا بابایی

کارشناسی مهندسی مکانیک
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا