تکنولوژی‌های نوین خودروخودروهای خودران

سیستم های محاسبات ابری آینده صنعت خودرو و صنایع وابسته را تغییر خواهد داد

در ارتباط خودروها

سیستم محاسبات ابری، سرویس تکنولوژی جمع آوری اطلاعات، بر مبنای پرداخت به ازای استفاده است. سرویس های ابری الاستیک هستند، یعنی آنها به شدت قابل تنظیم، سازگار و مقیاس پذیر بوده و به طور کلی سبب کاهش سرمایه گذاری و مخارج عملیاتی در دست اقدام،  نسبت به مدل های فناوری اطلاعات سنتی می­گردند.

ابرها به طور کلی مستقل و یا ترکیبی از ۴ شکل هستند که به چهارحالت خصوصی، عمومی، ترکیبی و جامعه تقسیم می­شوند. ابرهای خصوصی، به یک شرکت برای استفاده شخصی اختصاص داده می­شود. که هم می تواند در محل یک شرکت ساخته شود، یا خارج از سایت شرکت باشد و توسط یک شخص ثالث خارجی ارائه گردد. ابرهای خصوصی برنامه های مجازی، زیرساخت ها وسرویس های ارتباطاتی را، برای کاربران کسب و کار داخلی ارائه می­دهند.

دسته­‌ی دیگری از ابرها ابرهای عمومی هستند که از طریق یک شبکه، در دسترس عموم قرار می­گیرند، وبه طور کامل متعلق به اشخاص ثالث خارجی می­باشند.

ابرهای ترکیبی مجموعه ای از مزایای ابرهای عمومی و خصوصی را دارند و شرکت ها رو قادر می­سازند تا به اطلاعات محرمانه در یک ابر خصوصی دسترسی داشته باشند، در حالیکه دسترسی به انتخاب گسترده تر از سرویس محاسبات ابری، در یک ابر عمومی را نیز، ارائه می­دهند.

و درنهایت، ابرهای جامعه، منابع مشترک هستند، که بین تعداد محدودی از سازمان ها با الزامات و منافع مشترک، اغلب در یک صنعت یا ناحیه جغرافیایی ایجاد می­گردند.

در بلند مدت، معماران محاسبات ابری، نقشی اصلی در اکوسیستم صنعت خودرو، بازی می­­کنند. که به طورموثری می‌توانند همانند چسب همه اجزای متفاوت، فرآیندها و ارتباطات در زنجیره خودرو را، باهم ادغام کنند. محاسبات ابری در حال حاضر این نقش رو در دیگر صنایع، از خرده فروشی تا مراقبت های بهداشتی بازی می­کند. اما پیشرفت این مدل در بخش خودرو سال ها بطول می­انجامد.

با این حال، ما معتقدیم که یکی از خاص ترین بخش ها، یعنی صنعت خودرو، راه حل های ابری را سریع تر و قابل   توجه تر از دیگر بخش ها تجربه می­کند. که بسیار سریع رو به جلو است و اتصال خودروها به هم، نام گرفته است. روندی که پتانسیل زیادی برای سرویس های ابری دارد و ممکن است به یک بخش جدایی نشدنی از خودرو تبدیل شود، یا حتی می تواند به ارائه یک دستگاه مجزا منجر شود.

با تکنولوژی های مکمل کننده و همگرا کننده، اجرای سریع محاسبات ابری در فضای اتصال خودروها امکان پذیر است بطوریکه تکنولوژی هایی مانند شبکه های اجتماعی، تلفن همراه، و  همچنین برنامه های تجزیه و تحلیل کننده که در ترکیب با ابر، مورد استفاده قرار می گیرند، سبب شتابدهی به آن می­گردند.

برسی های انجام شده از ۱۴۱۹۵ راننده در کشور های مختلف از جمله: برزیل ، چین ، فرانسه، آلمان، مالزی، اندونزی، ایتالیا ،آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اسپانیا، انگلستان و ایللات متحده، استفاده فعلی از تکنولوژی های اتصال خودروها و انتظارات استفاده در آینده از آنها را نشان می­دهد. بررسی نشان داده است که، دوبرابر احتمال بیشتری دارد تا افراد خودرویی را که فناوری هایش از عملکردش بیشتر است، انتخاب کنند. که این به نوبه­­ی خود اهمیت روبه افزایش فناوری های اتصال خودروها در بین مشتریان صنعت خودرو را نشان می­دهد. بررسی ها همچنین علاقه زیاد در نسل بعدی فناوری های خودرو، یعنی ارتباط بین راننده ها را بیان می­کند که می تواند به شکل تقاضای خودرو برای فروش و ارائه صنعت خودرو با یک جریان پایدار تاثیرگذار باشد. برخی از نتایج بررسی های انجام شده از راننده ­های مذکور، در شکل زیر بیان شده است.

این تحقیق ها همچنین علاقه شدیدی، در گزارش سلامت خودرو وسرویس های مدیریتی خدمات خودرو را آشکار می­کند.که شرکت های تامین کننده ی اجزا خودرو، می توانند جریان درآمدی جدیدی، در ارایه خدمات دیجیتال مزبور به تعمیر و نگهداری خودرو را، به وجود آورند.

اخیرا،توسعه اطلاعات، محاسبات و تکنولوژی های شبکه چنین راه حل های را  برای حمل ونقل  ممکن ساخته است. به طور خاص، تکنولوژی های محاسبات ابری و ورد پرس که درسال های اخیر ظهورپیدا کردند، جایگزین جدیدی برای افزایش بهبود بهره وری جمع آوری داده ها، بایگانی، تجزیه و تحلیل و اشاعه در حمل نقل هستند. تکنولوژی محاسبات ابری، راه حل مرکز داده های متمرکز است، که می تواند جایگزین، مرکز داده های مستقل موجود که قدرت محاسباتی محدود دارند، شده. بطوریکه این تکنولوژی مگا-محاسباتی، امروزه در دسترس غول های فناوری اطلاعات، مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت است.

فن آوری ورد پرس، با بهره گیری از آخرین فناوری های شبکه اجتماعی، روش های جدیدی را از بدست آوردن داده های حمل و نقل می­دهد. از طریق ورد پرس کاربران می­توانند فعالانه در تولید داده های ترافیک شرکت کنند و همچنین کاربران دیگر، این داده ها را بدون دخالت مستقیم سازمان های حمل ونقل، مصرف کنند. هر دو تکنولوژی بیان شده، پتانسیل بالایی برای بهبود بهره وری، شفافیت و مقرون به صرفه بودن عملیات سازمان های حمل و نقل دارند.

محاسبات ابری با استفاده از مرکز داده های قدرتمند و زیرساخت های فناوری اطلاعات به بهترین نحو سرویس ها و نرم افزارها را به کاربران خود ارائه می­دهد. این تکنولوژی باعث می­شود، تا کسب و کار مانند ارایه دهندگان اطلاعات مسافر، به تمرکز بر روی برنامه های و رابط های مشتری های خود، بدون سرمایه گذاری قابل توجهی در ذخیره و زیرساخت های محاسباتی انجام گیرد. ابر محاسباتی آمازون، درحال حاضر سرویس ارایه دهنده­ی محاسبات ابری پیشرو است. محققان دانشگاه کالیفرنیا-برکلی، امکان انتشار اطلاعات مسافران را از طریق محاسبات ابری بررسی کردند، و  دریافتند که محاسبات ابری  می تواند در توسعه فن آوری های اتصال خودروها به کار گرفته شود.

رویکرد IBM، برای محاسابات ابری در درجه اول بر روی راه حل های شهر هوشمند IBM تمرکز می­کند. که این راه حل ها شامل سرویس های قابل دسترس از طریق اینترنت، برای کمک به ساده کردن و ادغام سرویس های روزانه از شهرها است، در حالیکه سبب افزایش عملکردهایشان نیز می­گردد. راه حل براساس مرکز عملیات هوشمند IBM در ابر هوشمند IBM صورت می­گیرد بطوریکه مناطق سرویس اصلی برای عملکرد های یک شهر کوچک توسط IBM در شکل زیر خلاصه شده است.

آی بی ام  براساس تجارب خود با مشتری ها و سازمان های فناوری اطلاعاتش اطمینان دارد که مهاجرت به استفاده از محاسبات ابری، در حال حاضر متوجه صرف جویی قابل توجهی در کاهش هزینه های فناوری اطلاعات تا ۵۰ درصد و هزینه های پشتیبانی تا ۴۰ درصد را شامل می­شود. همچنین در مقایسه با استقرار فناوری اطلاعات سنتی، هزینه سرمایه کمتری نیاز دارد.

منابع:

  1. http://searchcloudcomputing.techtarget.com/definition/cloud-computing
  2. https://www.techopedia.com/definition/2/cloud-computing
  3. Cloud Computing: Methodology, Systems, and Applications

نویسنده: محمد ارجمندی

کارشناس ارشد خودرو-سازه وبدنه

 

استفاده از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد. مجله علمی تخصصی خط ویژه KhateVije
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا