دسته‌بندی نشده

مجله سبقت – شماره سوم مجله علمی تخصصی دوزبانه سبقت

شماره سوم مجله تخصصی و دوزبانه سبقت در بهمن ماه ۱۳۹۵ توسط تیمی از کارشناسان و متخصصین علوم مهندسی خودرو تحت نظر انجمن علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران، منتشر شد. این شماره به دلیل تقارن با روز مهندس و همچنین مطالب ویژه مهندسی قرار گرفته در آن، به عنوان ویژه‌نامه روز مهندس در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. در این شماره از مجله سبقت مقالات جذاب و ویژه‌ای در زمینه‎‌های خودروهای خودران، سیستم‌های تعلیق خودرو، نیروی محرکه، تکنولوژی‌های آینده، صنعت خودرو، سازه و بدنه، بررسی و مقایسه خودروهای روز موجود می‌باشد. از ویژگی‌های بارز این شماره نسبت به شماره‌های قبل، علاوه بر دسته‌بندی ویژه مقالات، می‌توان به اضافه شدن بخش مصاحبه اشاره کرد که با جناب آقای دکتر امیرحسن کاکایی پیرامون جایگاه و مفهوم پلتفرم، مصاحبه انجام شده است.

تفاوت اصلی این مجله با مجله‌های دیگر این حوزه را می‌توان در تولید محتوای علمی و منحصر به فرد با استفاده از افراد متخصص و بیان مطالب علمی به زبان ساده دانست.

بخشی از سخن سردبیر شماره سوم مجله سبقت:

هدف‌ها، گام‌های مشخص، قابل اندازه‌گیری، دست یافتنی و زمان بندی شده‌ای برای رسیدن به مقصدها هستند. مهم‌ترین ویژگی یک هدف این است که نتایج قابل اندازه گیری و زمان بندی شده‌ای، داشته باشند. هرچه مقصدها دست یافتنی‌تر می­شوند، یا شرایط و موقعیت عوض می­شود، مقصدها و هدف‌ها باید دوباره ارزیابی و از نو تعیین شوند. در غیر این صورت در دام کسالت و رکود خواهند افتاد.

اگرچه، معمولاً پای مأموریت و چشم‌انداز به میان می­آید؛ اما شالوده هر دو ارزش‌های محوری هستند. ارزش‌های محوری یعنی قوانین و استانداردهایی که در کانون شخصیت ما جای گرفته‌اند و ما هیچ‌گاه از آن تغییر موضع نمی‌دهیم. این ارزش‌ها اساس باورها و عقاید ما نسبت به زندگی، اطرافیان و خودمان را تشکیل می­دهند. ارزش‌ها و عقاید، نگرش ما را شکل می­دهند و راهنمای رفتار ما هستند.

موفقیت درگرو این بود تا بتوانیم از اشتراک نظرهایمان برای پیشبرد اهدافمان استفاده کنیم و همچنین از اختلاف نظرهایمان برای روشن‌تر شدن مسیر راهمان بهره ببریم. ما با تعیین درست چشم‌انداز و ترسیم نقشه راه برای خود، توانستیم تصویر روشنی از آینده را خلق کنیم. با تعیین مأموریت، اولویت‌هایمان را تعریف و برای رسیدن به مقصد نهایی هدف‌گذاری کردیم. به‌طوری‌که در تمام این راه، ارزش‌های محوری که باورها و عقایدمان را می‌سازند، راهنمای رفتار ما و چراغ راه ما هستند.

این مقدمه، مختصری از چگونگی شکل‌گیری کار گروهی، بین اعضا نشریه سبقت را بیان کرد که با تو جه به چهار رکن اصلی بیان شده در مورد کار گروهی، سبب شده است تا دانشجویانی هدفمند و پرتلاش بتواند گرد هم‌آیند و کار گروهی شکل دهند که در آن، مأموریت، چشم‌انداز، مقصد و هدف‌هایشان را به‌درستی شناخته‌اند و همواره بر ارزش‌های محوری خود استوار هستند.

سعید امانی
سردبیر و مدیرمسئول مجله سبقت

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا