درباره خط ویژه

مجله سبقت – شماره چهارم مجله علمی تخصصی دوزبانه سبقت

کاور مجله سبقتشماره چهارم مجله تخصصی و دوزبانه سبقت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ توسط تیمی از کارشناسان و متخصصین علوم مهندسی خودرو و با همکاری و نظارت انجمن علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران، منتشر شد. در این شماره از مجله سبقت مقالات جذاب و ویژه‌ای در زمینه‎‌های خودروهای خودران، سیستم‌های تعلیق خودرو، نیروی محرکه، تکنولوژی‌های آینده، صنعت خودرو، سازه و بدنه، بررسی و مقایسه خودروها به دوزبان فارسی و انگلیسی منتشر شد؛ که همگی حاصل تحقیق و تحریر، اعضا و محققین هیئت تحریریه سبقت میباشند.

 

اعضای تحریریه شماره چهارم مجله علمی تخصصی دوزبانه سبقت:

تحریریه مجله سبقت

تحریریه مجله سبقت

بخشی از سخن سردبیر شماره سوم مجله سبقت:

علم و دانش در زندگی انسان‌ها  نقش بسیار مهم و حیاتی ایفا می‌کند و شاید بتوان، توجه یا عدم توجه به این مهم را یکی از دلایل اصلی موفقیت و یا عدم موفقیت بشر در ادوار گوناگون تاریخ دانست. همچنین  شتاب تولید علم در دنیا روزبه‌روز در حال افزایش است و هر روز شاهد پیشرفت‌های شایانی در حوزه‌های مختلف علمی هستیم. در بسیاری از این زمینه‌ها، کشور ما نیز در جایگاه خوبی قرار دارد و برای اینکه در این مسیر از بتوانیم پیشرفت کنیم و در زمینه‌های دیگر نیز توسعه داشته باشیم، می‌بایست نهایت تلاش و کوشش خود را به‌کارگیریم. در این میان و برای رسیدن به رشد و توسعه علمی، وظیفه بخش دانشگاهی و افراد متخصص در زمینه‌های مختلف علمی بسیار خطیر می‌شود و در صورت کوتاهی کردن این افراد، صدمات اساسی و جبران‌ناپذیری به فرهنگ جامعه وارد می‌آید.

یکی از مهم‌ترین اهداف شکل‌گیری مجله سبقت ارتقای سطح علمی بوده است. به شکلی که در این میان، هم افراد متخصص و دانشجویانی که به‌طور ویژه بر روی موضوعات خودرویی تحقیق می‌کنند و هم افرادی که در زمینه‌های دیگر مرتبط با خودرو تخصص دارند و علاقه‌مندان به خودرو، بتوانند از آن بهره گیرند.

دست‌یابی به این مهم نیازمند تلاش و کوشش بسیاری در شناخت جامعه هدف و نیازمندی‌های آن‌ها داشت. برای رسیدن به این هدف سعی شد تمامی موضوعات به‌گونه‌ای آغاز شوند که در مقاله اول و یا در مقدمه مقاله، ادبیات موضوع بیان شود و تا حدی خواننده را با مقدمات موردنیاز برای درک مطالب پیچیده‌تر آشنا کند. همچنین علاوه بر مقالات علمی که بیشتر مربوط به متخصصین خودرو می‌شد، مقالاتی هم برای افرادی که اطلاعات تخصصی کمتری نسبت به زمینه‌های خودرو دارند قرار داده شد. این موضوع بدین معنی نیست که سطح علمی مقالات منتشرشده در مجله را برای عموم پایین بیاوریم؛ درواقع مقصود ما شناساندن مفاهیم پیچیده مهندسی با زبان ساده به خواننده است. انیشتین دراین‌باره گفته است “هر چیزی را تا جایی که امکان دارد ساده کن، اما ابتدایی نکن”.

بر این اساس مجله به بخش‌هایی شامل خودران، سیستم محرکه، سیستم تعلیق، سازه و بدنه، تکنولوژی‌های نوین و بررسی و مقایسه، تفکیک شد و محدوده موضوعات هر بخش مشخص گردید. در هر بخش از افراد متخصص در همان زمینه استفاده کردیم و با توجه به پتانسیل بالایی که دبیران و اعضای هرکدام از بخش‌ها مجله در زمینه تخصصی خودشان داشتند توانستیم محتوایی مناسب در موضوعات متخلف خودرویی ایجاد کنیم. همچنین برای بیان و ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون مطالب بخش فارسی و همچنین برای برآورده کردن انتظارات مخاطبان متخصص و دانشگاهی از  بخش انگلیسی استفاده کردیم.

تلاش تیم مجله سبقت همواره ارائه مطالب باکیفیتی در شأن مخاطبان و متخصصین صنعت خودرو  و متمایز بودن نسبت به سایر مجلات موجود در این زمینه بوده است و در این راه همواره از نظرات خوانندگان برای پیشرفت استفاده کرده‌ایم. امید است که مطالب این شماره رضایت شما را جلب کند و با ارسال نظرات ارزشمند خود، ما را یاری فرمایید.

سعید امانی
سردبیر و مدیر مسئول مجله سبقت

فهرست:

فهرست مجله سبقت

فهرست مجله سبقت

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا